Faydalı Bilgiler

Basketbolda Kaç Faul Hakkı Vardır

Basketbolda kaç faul hakkı vardır: Basketbolda faul hakkının 4 olduğunu görmekteyiz. Bunun 5 olması durumunda ilgili basketbol oyuncusu müsabaka dışında kalmaktadır. Bundan dolayı basketbolculara buna çok büyük bir önem verirler.

Basketbolda Oyuncu 5 Faul Yaparsa Ne Olur?

Basketbolda kaç faul hakkı vardır: Basketbolda faul olarak bilinen cezanın görülmesi her daim söz konusudur. Faul yapmadan basketbol maçını tamamlayan oyuncu sayısı azdır. 4 sınırı koyulmuştur. 4 kere faul yapan bir kişi artık en son limite gelmiştir. Çünkü bunun 5.defa gerçekleştirilmesi halinde hemen hakem devreye girer. İlgili oyuncu atılır. Bir daha aynı müsabaka içinde devam etmesi ise hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Bu yüzden basketbolcular buna önem vererek, faul haklarını mümkün olduğu kadar doldurmamaya çalışırlar.

Basketbolda Takım Faulü Ne Demektir?

Takım faulü konusunda yine 4 rakamı karşımıza çıkar. Eğer bu henüz doldurulmamışsa, faul olduğu zaman rakip takım bunun karşılığında topu kenardan oyuna sokma elde eder. Ancak tam tersi hallerde daha farklı bir cezai yaptırım vardır. Bu da rakip ekipte faule maruz kalmış olan kişinin serbest atış kullanmasıdır.

Basketbolda Serbest Atış Nasıl Yapılır?

Basketbolda serbest atış, boyalı olarak bilinen alanın uç kısmındaki çizgi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Diğer oyuncular ise yan çizgilerde beklerler. Duruma göre en az 1 en çok ise 3 kere gerçekleştirilir. Faul ile karşı karşıya kalan kişi bunu kullanmak zorundadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu