Faydalı Bilgiler

Basketbolda Kısa Forvet Nedir?

Basketbolda kısa forvet nedir: Basketbolda kısa forvet özellikle yapmış olduğu dış atışlar sayesinde takımına çok büyük bir katkı sağlamıştır. Hem özelliklerini hem de görevlerini merak edenler hemen yazımıza bakabilirler. Aynı zamanda kısa olarak tanımlanmasının nedeni boylarıyla alakalı değildir. İlgili pozisyondan dolayı bu şekilde isimlendirilmişlerdir.

Basketbolda Kısa Forvet Ne Anlama Gelir?

Basketbolda kısa forvet nedir: Üç numara giydiklerini ifade etmek lazım. Bunun yanı sıra oyuncuların temel özelliklerine baktığımız zaman özellikle şut kabiliyetlerinin çok iyi olduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sıra aynı durum ribaunt için de geçerlidir. Bu yüzden birçok kişi tarafından çok yönlü ve işlevsel oyuncular olarak tanımlanırlar.

Basketbolda Kısa Forvet Görevleri Nelerdir?

Basketbolda Kısa forvetin tanımlanmış olan şu görevleri öne çıkar;

  • Bol bol şut atar. Bunu hem pota altından hem de potaya çok daha uzak olan bir yerden gerçekleştirilebilmektedir.
  • Bunun yanı sıra diğer oyunculara yardım etmesi temel bir kural olarak karşımıza çıkar.
  • Ribaunt sırasında çok agresif olması gerekmektedir.
  • Uzun forvet ile benzer özelliklerinin bulunmuş olduğunu unutmamak gerekiyor.

Günümüzde ya da daha önceden bu pozisyonda oynamış olan birçok farklı isim vardır. Bunların içinde dikkat çeken basketbol oyuncuları ise şöyledir; Paul Pierce, Kevin Durant, Carmelo Anthony, Lebron James. Söz konusu Türk basketbolu olduğu zaman akla gelen oyuncu ise kesinlikle çok büyük başarılar elde etmiş olan Hidayet Türkoğlu’dur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu