Faydalı Bilgiler

Basketbolda Savunma Çeşitleri

Basketbolda savunma çeşitleri büyük bir önem çıkar. Bunun belli başlı birtakım sistemlerden oluşmuş olduğunu görmekteyiz. Buna karar verecek kişi genellikle takımın kaptanıdır. Hakkında merak edilen her türlü detay ise yazımızda.

Basketbolda Savunma Ne Demektir?

Basketbolda savunma çeşitleri çerçevesinde, rakibe karşı yapılan ve temassız olan müdahale demektir. Buradaki en temel amaç ise oyuncunun daha rahat bir biçimde hareket edebilmesini engellemektir. Bunun yanı sıra pas verilmesinin de önüne geçilir. Bu yüzden çok büyük bir önem arz eder.

Adam Adama Savunma Basketbol Nedir?

Basketbolda adam adama savunma olarak bilinen sisteme göre oyuncu her zaman pota ile savunmuş olduğu kişi arasında kalmak zorundadır. Buradaki en temel amaç ise hücum eden rakibin çok kolay bir biçimde basket bulmasını engellemektir. Bunun yanı sıra şut atışını önlemek bir diğer dikkat çekici durumdur. Aynı zamanda oyuncunun pas atması da imkansı hale getirilir. Oldukça sert bir savunma olması ve ayrıca faule açık olması kesinlikle öne çıkan özellikleridir.

Basketbol Kombine Savunma Nedir?

Kombine savunma denilen şey bir nevi alan savunması olarak tanımlanır. Burada tek bir rakip oyuncu üzerinde baskı kurulmaz. Hedefte birden çok oyuncu mevcuttur. Yani karşı takımın basketbolcularının rahat bir biçimde hareket edebilmelerinin önüne geçilir. Bu yüzden birçok basketbol ekibi tarafından tercih edilmiş olduğunu hemen ifade etmek lazım. Sistemin kurallara uygun şekilde yapılması önem arz eden bir ayrıntıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu