Faydalı Bilgiler

Basketbolda Sportmenlik Dışı Faul Cezası

Basketbolda sportmenlik dışı faul cezası nettir. Bu tip durumların içerisinde özellikle oyuncuya bilerek vurma, çarpma veya bunun gibi birtakım hareketlerin bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Hakem müdahale ederek ilgili cezayı çok hızlı bir biçimde uygular.

Basketbolda Sportmenlik Dışı Faulün Cezası Nedir?

Basketbolda sportmenlik dışı faul cezası şöyledir;

  • Basketbolda sportmenlik dışı faul cezası 2 atış olarak tanımlanmıştır. Buna maruz kalan oyuncu 2 kere serbest atış yapar.
  • Bunun yanı sıra top takımın ön olarak bilinen sahasından oyuna sokulur.
  • Şut saati ise 14 saniyedir.
  • Sportmenlik dışı olarak tanımlanmış olan faul durumunda bunların yaşanmış olduğunu unutmamak lazım.

Basketbolda Teknik Faul Olunca Ne Olur?

Teknik faul olduğu zaman bunun cezası oyuncunun ilk olarak uyarılmasıdır. Ancak bunlara rağmen ilgili durum devam ediyorsa, hakem bu basketbolcuyu oyundan atma hakkına sahiptir. Teknik faul durumları içinde; hakemle temas etme, saha içindeki birtakım ekipmanlara zarar verme ve vurma, uyarıya rağmen aynı şeyi yeniden yapma, pota çemberini tutma ve burada asılı kalma gibi durumlar bulunmaktadır.

Basketbolda 5 Faul Kuralı Nedir?

5 faul kuralına göre bir oyuncu 4 kere faul yaptıktan sonra bunun 5.sini de gerçekleştirdiği zaman her daim oyun dışında kalmaktadır. Artık o müsabaka içinde görev alması ve oynaması kesinlikle söz konusu değildir. Bundan dolayı basketbolcular ilgili kurala çok büyük bir önem vererek, olabildiğince faullerini geç almaya çalışırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu