Faydalı Bilgiler

Basketbolda Steps Nedir

Basketbolda steps nedir: Basketbolda steps en basit haliyle hatalı yürüme olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bunun birden çok ayrıntısı söz konusu olduğundan hakkında tüm detayları bilmek önem arz eder.

Basketbolda Steps Ne Anlama Gelir?

Basketbolda steps nedir: Basketbolda steps yanlış veya hatalı yürüme şeklinde tanımlanmıştır. Özellikle çok profesyonel olmayan basketbol oyuncuları tarafından yapılmaktadır. Burada dikkat çeken iki temel nokta vardır. Bunlardan birisi ikiden fazla adımın topla beraber atılmasıdır. Diğeri ise top elde sabit iken ayakların hareket etmesi ve adım atmasıdır. Her iki durumda da hakem tarafından ilgili karar verilmektedir. Böylelikle top da rakip oyuncuya geçmiş olur. Ayrıca top elde iken sektirmeden yürümek de steps demektir

Steps Kaç Adımda Olur?

Basketbolda steps her zaman 3 adımda olur. Buna fazla adım atmak da denilmektedir. Bir basketbol oyuncusu eğer elinde topla beraber turnike yapacaksa, öncelikle pota altına girmeli, daha sonra iki adım atmalı ve üçüncüde ise hareketi tamamlamalıdır. Bir adımın fazla olması halinde oyun hakem tarafından durdurulur ve buna da steps adı verilir. Ancak bazen tek bir adım da steps demektir. Topu elinde tutan ve bir adım sonrasında bir adım daha atan kişiler de steps yapmış olurlar.

Basketboldaki Steps Teriminin Türkçedeki Anlamı Nedir?

Basketbolda steps terimini Türkçe anlamı, hatalı yürümedir. Basketbol oyununda en bilinen kavramların içinde yer alır. Topla beraber gereğinden fazla adım atmak şeklinde de tanımlanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu