Faydalı Bilgiler

Fenerbahçe’nin Namağlup Şampiyonluğu

Fenerbahçe’nin namağlup şampiyonluğu söz konusudur. Ancak burada dikkat çeken temel nokta ilgili başarının, profesyonel olarak tanımlanmış olan 1959 yılındaki liglerin başlamasından bir sene önce yaşanmış olduğudur.

Fenerbahçe’nin Namağlup Şampiyonluğu Hangi Yıl

Fenerbahçe’nin namağlup şampiyonluğu, 1958 -1959 yılına aittir. Ancak burada dikkat çeken nokta, ilgili yılın TFF tarafından hiçbir şekilde kabul edilmemesidir. Çünkü belirtilmiş olan kurala göre Türkiye’de futbol ligleri 1959 senesinde başlatılmaktadır. Bunun öncesi, Türkiye’nin genelinde oynanmadığı ve sadece sınırlı sayıda takım katılmış olmasından dolayı elde edilmiş olan şampiyonluklar geçerli değildir.

Fenerbahçe’nin Namağlup Şampiyonluğu Performansı Nasıl?

Fenerbahçe’nin namağlup şampiyonluğunun olduğu yıl gösterdiği performans dikkat çekicidir. Buna dair şu ayrıntılar öne çıkar;

  • Sarı lacivertli takım bu sezonda 18 maça çıkmıştır.
  • Ligdeki takım sayısı 10 olarak dikkat çeker.
  • Fenerbahçe haricinde bulunan ekiplerin arasında; Beyoğlu, Kasımpaşa, Vefa, Alibeyköy, Beykoz, İstanbulspor, Beşiktaş, Karagümrük, Galatasaray gibi isimler mevcuttur.
  • 18 maçta takım tam 14 galibiyet almıştır.
  • 4 maç ise berabere bitmiştir.
  • Sarı lacivertliler bir kere bile yenilmemiş olmalarından dolayı bu durum bir rekor olarak tanımlanır.

Atmış olduğu gol sayısına baktığımızda bunun 47 olduğunu görmekteyiz. Kalesinde ise sadece 7 gol görmüştür. Ligin bitiminde bu sonuçlarla beraber 46 puan toplamıştır. En yakın rakibi olarak dikkat çeken Galatasaray ise 43 puanda kalmıştır. Her ne kadar bu rekor olsa bile kurallara göre kabul görmez.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu