Faydalı Bilgiler

Futbolda 2 Numara Hangi Bölge

Futbolda 2 numara hangi bölge: Futbolda 2 numara stoper bölgesinde görev yapan oyuncuların giymiş olduğu forma numarası olarak dikkat çekmektedir. Gerek sağ gerekse sol tarafta oynayan stoperler bu numarayla anılmaktadır.

Futbolda 2 Numara Nedir?

Futbolda 2 numara hangi bölge: Futbolda 2 numara, defans bölgesinde görev yapar. Bunun yanı sıra kalecinin hemen önünde bulunurlar. Birisi sağda iken diğeri ise soldadır. Unutulmaması gereken nokta ise buradaki sağ ve sol kavramlarının kanatları ifade etmemesidir.

Futbolda 2 Numara Görevleri Nelerdir?

Futbolda 2 numaranın görevleri şöyledir;

  • Temel görevi savunma işinin çok başarılı bir biçimde tamamlamaktır.
  • Bunun yanı sıra kaleye doğru gelecek olan topu engellemektedir.
  • Bek olmasından dolayı kanat kısmında da belli hamleleri yapması büyük bir önem arz eder.
  • Zaman zaman ileri çıkması, bindirme yapması önemli bir görev olarak dikkat çeker.
  • Aynı zamanda kalenin hemen ön kısmında yani kaleciye yakın bir biçimde durmasından dolayı gelecek olan hava toplarını karşılaması da şarttır.

Genellikle 2 numaralı oyuncuların özelliklerine baktığımız zaman büyük bir kısmının uzun boylu olduğunu görmekteyiz. Bunların arasında daha kısa boylu olan futbolcular da vardır. Her zaman hızlı olması temel bir şarttır. Aksi halde rakip oyuncuların yapmış olduğu hücum sırasında geride kalabilir. Bu da savunmuş olduğu takımın kalesinde gollerin ortaya çıkması anlamına gelir. 2 numara takımlar için önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu