Faydalı Bilgiler

Futbolda Yard Ne Demek

Futbolda Yard ne demek: Futbol oyunu özel olarak tasarlanmış olan bir sahada oynanır. Bunun ölçüleri öne çıkar. Futbolda Yard kavramı işte bu ölçülere ve uzunluğa göre tanımlanmış bir kavramdır.

Futbolda Yard Ne Anlama Gelir?

Futbolda Yard ne demek: Futbolda Yard metre yerine de zaman zaman kullanılmaktadır. Bunun ayrıntıları ise şöyledir;

  • Bu ölçü birimine göre bir yard 91.44 cm olarak ifade edilmiştir. 1 metre 100 cm olmasından dolayı arada yaklaşık 9 cm’lik bir farkın bulunmuş olduğunu görmekteyiz.
  • Aynı zamanda 3 feet ölçüsündedir.
  • Türkiye’de yard kavramı kullanılmaz. Ancak bunun haricinde özellikle İngiltere’de çok sık bir biçimde tercih edilmesi söz konusudur.
  • Zaman zaman maç sırasında ölçülerle alakalı bir biçimde konuşulduğunda, spikerler tarafından dile getirilmektedir.

Futbolda Yard Kökeni Nasıl?

Futbolda Yard kökenine baktığımız zaman bunun İngiltere’de çok sık kullanılmış olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra bazı ABD eyaletlerinde de hem bildiğimiz futbol maçlarında hem de Amerikan futbol müsabakalarında öne çıkar. Bundan dolayı ne anlama geldiğini iyi bir biçimde bilmek önem arz eder.

Futbolda Saha Ölçüleri Nasıl?

Futbolda saha ölçüleri belli metrelerden ve uzunluklardan oluşmaktadır.  Boyunun en az 90 en çok ise 120 metre olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra stadyumların büyük bir kısmında genellikle minimum 105 ile 120 metre arasında farklılık gösterir. İlgili standartlar her ülkede geçerlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu